XIII. Setkání PPCP
Lány
Vážení čtenáři, filatelisté a návštěvníci webových stránek Prestige Philately Club Prague (dále jen „PPCP“ či „Klub“), dne 19. září 2024 se v nedalekých Lánech uskutečnilo XIII. setkání PPCP. První část pracovní schůze se nesla v kulturním duchu díky spolupráci s PhDr. Carbolem, proto byla schůze zahájena krátkým uvítacím proslovem prezidentem klubu, JUDr. Tomášem Mádlem, který seznámil přítomné členy s průběhem členské schůze a představil vzácné hosty, mezi kterými můžeme jmenovat: Jana Rihaka, ředitele grafického a designového studia Eternia; Ing. Tomáše Hejdu, Ph.D., majitele a ředitele společnosti PR Mollo; Dušana Martinčeka, profesionálního fotografa z Prahy a v neposlední řadě i PhDr. Pavla Carbola, Ph.D., předsedu Společnosti Edvarda Beneše, z. s. Díky již zmíněné dlouhotrvající a úspěšné spolupráci s PhDr. Carbolem se mohl PPCP podívat na takto významné místo spjaté s českou národní historií, resp. oficiálním letním sídlem československých a českých prezidentů.
Vždyť lánský zámek je spojován zejména s osobou prvního československého prezidenta, Tomáše Garrigua Masaryka, jenž si zdejší zámek velmi oblíbil a považoval jej za svůj domov. Využíval jej nejen pro odpočinek a relaxaci, nýbrž i jako klidné místo pro práci. T.G.M. přijal na zámku celou řadu státních návštěv i osobností tuzemské, ale i světové kulturní a vědecké sféry. Po své rezignaci v roce 1935 se sem i s rodinou přestěhoval natrvalo, aby prožil v Lánech dohromady 17 let – za tu dobu zřídil v zámku např. kino, kde nechal promítat filmy pro místní občany.
Po své smrti si přál být pohřben na zdejším hřbitově, proto se hrobka Tomáše Garrigua Masaryka nachází ve staré části obecního hřbitova v Lánech, kde spočinul spolu se svou ženou Charlottou a synem Janem. Logicky tak první zastavení členů PPCP vedlo na místní hřbitov, aby tak uctili památku Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rodiny. Pro klub, který byl založen ke 100. výročí vzniku ČSR se jednalo o zcela přirozenou pohnutku. Od památníku se členové přesunuli na komentovanou prohlídku zámku.
Po kulturní části programu se členové usadili do Muzea T.G.M, kde započala druhá, pracovní část setkání. Členové debatovali nad předem stanovenou agendou, proto nebylo pro přítomné členy překvapující, když se začaly rozdávat volební lístky, kterými členové dovolili chybějícího člena Výboru PPCP a Výstavní komise. Pátým členem Výboru PPCP se s drtivou většinou hlasů stal JUDr. Tomáš Mádl, jenž byl zvolen i předsedou spolku. Třetím členem tzv. Výstavní komise klubu se dle očekávání stal Ing. Roman Šorejs. RNDr. Pavol Lazar na počátku i na závěr volby zhodnotil, že klub, resp. spolek, právně funguje dle ustáleného výkladu občanského zákoníku, popř. metodických pokynů ministerstva spravedlnosti v souladu s právním řádem České republiky.
Následovalo účetní shrnutí Ing. Martina Němečka – PPCP dosahuje konzistentně stabilního ekonomického výsledku. Při subvencování či sponzoringu cizích filatelistických výstav, by pak měl klub myslet hlavně na svoji činnost, tak, aby byl schopen uhradit své finanční závazky.
Další bod agendy bylo výstavnictví. První z očekávaných výstav je slovenská, národní výstava Popradfila 2024 s mezinárodním přesahem, která se uskuteční mezi 31. říjnem až 16. listopadem v „podtatranském“ Popradu. PPCP přispěje na tuto výstavu sponzorským darem a zároveň se bude prezentovat pěti rámy. Druhou z výstav je výstava Monacophill 2024, která se bude konat od 5. do 7. prosince 2024 v Monackém knížectví. Národní filatelistická výstava s bohatou mezinárodní účastí I. a II. stupně se uskuteční od 19. do 22. června 2025 v Liberci, zde se bude Klub prezentovat díky sponzoringu 10–12 rámy.
Velkou pozornost pak vzbudily Městské slavnosti Kamenice nad Lipou, které se mají konat od 19. do 22. 6. 2025. PPCP by se prezentovalo pro místní i „celorepublikové“ nadšence filatelie na „kamenickém“ zámku; malebná Kamenice na Vysočině by se mohla stát i místem dalšího výjezdního setkání.
V otázce dalších výstav pak došlo k názorové shodě, že by se výstavní rámy měly o něco více modernizovat, jako např. zakomponováním QR kódů a dalších technologických vymožeností, tak, aby se kontext a obsah jednotlivých exponátů dostal v co nejjednodušší formě k širší veřejnosti.
Velký ohlas měla odborná filatelistická přednáška RNDr. Lazara o poštovní historii Slovenska mezi lety 1850 až 1867, která zakončila schůzi klubu.
Následující vánoční schůze – již XIV. v pořadí – se bude konat dne 12. prosince v prostorách restaurace Café Mozart.
pro web PPCP Mgr. Petr Jezdinský s poznámkami Hany Fenclové