4. SETKÁNÍ PPCP
GRANDHOTEL ALCHYMIST
IV. setkání v Grand Hotelu Alchymist
Vážení návštěvníci webových stránek Prestige Philately Club Prague (dále jen „PPCP“), dne 28. května 2020 proběhlo v Crystal Ballroom Grand Hotelu Alchymist za účasti velké většiny členů čtvrté setkání členů klubů a přizvaných hostů. Program tohoto spíše pracovního setkání byl opravdu bohatý.
Po krátkém proslovu pana JUDr. Tomáše Mádla, prezidenta PPCP v úvodu proběhla podle zvyklostí, tj. s podepsáním zakládací listiny spolku, předáním odznaku, certifikátu a focením, inaugurace dvou nových členů. Prvním z nich je pan Mgr. Pavel Mošner, který se ve své sbírce tematicky soustředí na Rakousko mezi lety 1850 až 1919 a významné známky klasického období. Druhý z nově přijatých členů je pan Ing. Martin Šilhán PhD., MBA, který disponuje impozantní sbírkou známek Fiume, staroitalských států a britské jihovýchodní Asie.
Avšak nosnou náplní zmíněného setkání byla příprava na výstavu Biennale PPCP s názvem „Poklady světové filatelie“, která se uskuteční od 7. listopadu do 22. listopadu 2020. Největším lákadlem výstavy je Červený mauricius (POST OFFICE) ze sbírky anonymního českého investora. Už slavnostní ceremoniál v Panteonu Národního muzea, který dne 6. listopadu Biennale zahájí, slibuje velkolepou událost. Pozvání k otevření výstavy už obdržely význačné osobnosti, jako např. prezident České republiky Miloš Zeman, monacký kníže Albert II., představitelé společenského života, České pošty, vedení nejvýznamnějších filatelistických klubů a zástupci médií.
Vzhledem k tomu, že v reprezentativních sálech 2. patra Národního muzea bude vystaveno 60-80 jednotlivých rarit skutečně mimořádného významu ze sbírek členů PPCP, Club de Monte-Carlo de l’Elite de la Philatélie a vídeňské Vindobony, byl další program věnován i představení prototypu nového výstavního rámu, který je vyroben z ušlechtilého dřeva jasanu a mořený v barvě mahagonu. Každý rám bude vybaven LED nasvícením a speciálním plexisklem. Celkem bude vyrobeno 50 rámů. Velkou zajímavost představuje speciální edukativní rám s dvojím typem světel ED a UV, díky kterým si budou moci návštěvníci vyzkoušet ověřování ochranných prvků známek. Světové filatelistické rarity tak budou adjustovány v nových, překrásných a především reprezentativních rámech.
Dalším bodem jednání byl emisní plán PPCP k Biennale. Široká filatelistická veřejnost se tak může např. těšit na luxusní výstavní katalog, jehož součástí bude černotisk. Vyjde emise pamětních a zejména sběratelsky velmi cenných 0 euro bankovek. Česká pošta připravuje s klubem PPCP výplatní známky, kdy na hodnotě A a B bude použit motiv raritních známek Československé provenience ze sbírek PPCP (50/50 a 4K PČ19 žilkovaná), na hodnotě E raritní evropská známka – Zinnober Merkur, a konečně na hodnotě Z zámořská známka – Červený mauricius POST OFFICE. Dále budou vydány tzv. „vlastní známky“ PPCP s motivy dalších rarit ze sbírek členů PPCP a známkový sešitek PPCP mj. s vyobrazením naší Listiny, kde jsou jména všech členů.
Proběhla diskuse na téma nákladových a příjmových položek souvisejících s přípravou a realizací Biennale. Byly naplánovány mediální a PR produkty a výstupy na 2. pololetí r. 2020, a to od plánu mediálních vstupů, po výrobu letáků, rollupů, LED spotů, video-dokumentu k dějinám filatelie atd.
Setkání bylo uzavřeno PP prezentacemi, které přednesl P. Sobotka k tématu bankovky a dalších produktů zaměřených na zviditelnění Biennale a jeho veřejného a komerčního aspektu a D. Kopřiva k tématu tvorby exponátů, jejich počtu a struktuře a instalace v prostorách Národního muzea.
IV. setkání PPCP se protáhlo do pozdních večerních hodin a lze jej považovat za velmi úspěšné. Podařilo se sjednotit představy o práci klubu a přípravách Biennale v každém jeho aspektu. V mnoha směrech jsme realizaci našich cílů posunuli vpřed v obecné shodě, že nás v létě čeká ještě hodně práce a organizačních úkonů. Tuto etapu pak uzavřeme, vyhodnotíme a finalizaci Biennale naplánujeme na V. setkání PPCP, které se bude konat 27. srpna 2020.